Co zrobić, jeśli chcemy wypowiedzieć umowę najmu mieszkania w Niemczech, którą podpisaliśmy wraz z inną osobą? Kolegą z pracy, małżonkiem, partnerem? A jeśli drugi najemca wcale nie ma zamiaru się wyprowadzić? Jakie mamy możliwości? Co robić?
Czy jeden z najemców może skutecznie wypowiedzieć umowę najmu ze skutkiem tylko dla siebie?
Wskazać należy, że zgodnie z § 421 BGB (Bürgerliches Gesetzbuch – niemiecki Kodeks cywilny) współnajemcy są dłużnikami solidarnymi. Oznacza to, że każdy najemca jest zobowiązany w stosunku do wynajmującego do przestrzegania obowiązków wynikających z zawartej umowy najmu jak np. opłacanie czynszu, dbanie o lokal, czynienie drobnych napraw. Wynajmujący może więc żądać wypełnienia tych obowiązków tylko od jednego z najemców. Wynajmującemu nie jest zatem na rękę, aby „tracić” jednego z najemców. W takim przypadku zmniejszy się bowiem ilość osób odpowiedzialnych za zobowiązania wynikające z zawartej umowy najmu. Sytuacja taka mogłaby być również niekorzystna dla pozostałych najemców. Stracą oni wówczas dodatkową osobę, która będzie chociażby dorzucała się do czynszu. Z tego względu, jeśli po stronie najemców znajduje się wiele osób – jeden z nich nie może jednostronnie wypowiedzieć umowy najmu. W takim przypadku umowa najmu może zostać wypowiedziana jedynie w sytuacji, gdy wszyscy najemcy złożą wypowiedzenie na piśmie. Jeśli tylko jedna osoba chce się wyprowadzić z mieszkania i złoży wypowiedzenie wynajmującemu – to taka czynność nie będzie skuteczna. Podobnie wynajmujący składa wypowiedzenie na piśmie wszystkim najemcom.Co zrobić, gdy jeden z najemców nie chce dobrowolnie wypowiadać umowy najmu?
W takim przypadku jedynym wyjściem z sytuacji jest pozwanie takiej osoby do sądu. Przed sądem należy jednak wykazać podstawy zasadności takiego roszczenia. Wyrok sądu zastąpi w tym przypadku oświadczenie woli współnajemcy.Najlepszy pomysł: Porozumienie!
Najprostszym i najmniej konfliktowym sposobem „wyjścia” jednego najemcy z umowy najmu jest porozumienie się w tym zakresie z pozostałym współnajemcą oraz z wynajmującym. Negocjacje w tym zakresie można zacząć od poszukania osoby, która weszłaby na miejsce najemcy, który chciałby rozwiązać umowę najmu i przejęłaby na siebie zobowiązania wynikające z jej zawarcia. Ważne!- Odpowiedni zapis dotyczący możliwości wypowiedzenia umowy przez jednego ze współnajemców można zawrzeć już w umowie najmu. W takim przypadku otwieramy sobie drogę do wcześniejszego „wyjścia” z umowy najmu przez jednego z najemców.
- W przypadku, gdy współnajmcami mieszkania są małżonkowie i dojdzie do ich rozwodu prawo niemieckie daje inne możliwości opuszczenia lokalu przez jednego z nich. Zależy to jednak od treści wyroku rozwodowego, postawy samych małżonków oraz wynajmującego. Kwestia ta wymaga dość obszernej analizy, dlatego nie będzie omawiana w tym artykule.
Moja umowa o wynajem mieszkania jest nam nie i byłego męża bo jesteśmy po rozwodzie.Ex stracił prace ale dostaje pieniądze z Bundesagentur,wyjechał do Polski i tam mieszka ale oczywiście jest tutaj zameldowany a ja chciałam zmienić mieszkanie bo jest dla mnie za drogie co mogę w tym wypadku zrobić czy mogę sama wypowiedzieć mieszkanie.To dla mnie bardzo ważne
Dzień dobry, wynajmuje mieszkanie w Niemczech z kolega razem podpisywaliśmy umowę najmu kolega jeszcze pracuje ja jestem na zasiłku dla bezrobotnych ale ze względu na sytuacje chciałbym zjechać do Polski zaznaczam że kolega chce tu zostać czy istnieje możliwość przepisania umowy najmu tylko na niego jeśli tak to co mam zrobić.